Ha ilyen a személyiséged, a nárcisztikus férfiakat vonzod be
Amikor Meyers felgöngyölíti a szálakat, gyakran kiderül, hogy a páciensek olyan emberrel élnek együtt, vagy tartják rendszeresen a kapcsolatot, aki nárcisztikus, mérgező személyiség.
Tekintettel arra, hogy a nárcisztikus személyiségzavar milyen összetett fogalom, az avatatlan szem egyáltalán nem ismeri fel könnyen, ha ilyen emberrel tölti a mindennapjait. A nárcisztikus emberek tökéletesen el tudják rejteni mások előtt valódi énjüket, gyakran pedig maguk sincsenek tisztában azzal, milyenek a valóságban. Igényeik nagyon mélyen gyökereznek és a pszichológiai túlélés érdekében automatikusan keresik azokat az „áldozatokat”, akik a testreszabott feltételeiket képesek kielégíteni.
De mi vonzza a leginkább a nárcisztikus embereket?
Általánosságban igaz, hogy a nárcisztikus embereket leginkább azok a partnerek vonzzák, akik a legnagyobb figyelemmel tudnak adózni számukra. Ez egy nagyon logikus dolog, hiszen a nárcisztikus személyek számára alapvető, hogy ők állnak a középpontban, róluk szól minden.
Azonban a helyzet nem ilyen egyszerű, Meyers szerint a nárciszták pszichológiai szükségletei túlságosan kiterjedtek ahhoz, hogy egyetlen, ilyen jellegű személyiségvonással megelégedjenek. Ők sokkal inkább bizonyos személyiségjegyek halmazára vadásznak – a megfelelő figyelem megadása mellett.
Felelősségteljes gondoskodás
A nárciszták vonzódnak azokhoz, akik képesek felelősséget érezni mások iránt. Az alapvető feltételezés ellenére, miszerint a nárcisztikus embereknek hatalmas az egója, valójában éppen az ellenkezője igaz. Bizonytalanok, ezért folyamatosan felsőbbrendűségük és az erejük fitogtatásával próbálják kompenzálni a hiányosságukat.
Mivel a nárcisztikus ego ilyen törékeny, a nárciszták romantikus partnereikre támaszkodnak, hogy folyamatosan fontosnak, értékesnek és különlegesnek érezhessék magukat. Azok a partnerek, akik felelősséget éreznek mások érzéseiért, gyakran többet tolerálnak, mint ami pszichológiailag egészséges – ez a tulajdonság tehát tökéletes táptalajt jelent a nárciszták számára.
A saját érzelmi igényeik megtagadása vagy feláldozása
A nárciszták azokhoz a partnerekhez vonzódnak, akik inkább mások szükségleteire összpontosítanak, kizárva saját igényeiket. Ezek az emberek gyakran beszámolnak arról, hogy elveszítik önmagukat a kapcsolataikban, idővel azt veszik észre, hogy az egész viszonyban semmi sem szól róluk, a szakítás után pedig gyakorlatilag a nulláról kell kezdeniük az életet.
Mivel egy nárciszta tényleg minden figyelmet és energiát kisajátít, ez az igény egyértelműen jogos: egyszerűen nincs elég hely a kapcsolatban ahhoz, hogy a partner a saját szükségleteit is kielégítse.
Különösen empatikus
Azok, akik magas szintű empátiával rendelkeznek, rendkívül vonzóak a nárciszták számára, mert ők elismerésre és saját maguk, személyiségük érvényesítésre vágynak. A különösen empatikus emberek tökéletes célpontoknak bizonyulnak, hiszen ők törődnek mások érzéseivel, igényeivel, mellettük mindenki (főleg egy nárciszta) értékesnek, megbecsültnek és különlegesnek érezheti magát.
Bűntudatra való hajlamosság
A nárciszták gyakran vonzódnak olyan egyénekhez, akik hajlamosak bűntudatot érezni. Azok, akik érzékenyek, kételkednek magukban, vagy háttérbe szorítják saját igényeiket, nehezebben reagálnak az érzelmileg összetett helyzetekben.
Márpedig ilyenkor egyszerűen előnyhöz juthatnak a nárciszták, akik játszi könnyedséggel tudják manipulálni, ellenőrzésük alatt tartani a környezetükben élőket. A bűntudatra hajlamos egyének ráadásul sokszor elfogadják sorsukat, úgy érzik, nem érdemelnek mást, vagy jobbat, kevésbé nyitottak arra, hogy kilépjenek a rossz kapcsolatból.
Alacsony önértékelés
Meyers szerint a nárciszták áldozatai gyakran mutatnak alacsony önértékelést, dacára annak, hogy ennek ellenkezőjét sugárzzák a külvilág fel. A nárciszták ugyanis a dinamikus, vonzó partnerek után ácsingóznak, de pontosan tudják, hogy a háttérben ott lapul az önbizalom-hiány, vagy valamilyen lelki sérülés.
Ez sokszor fiatalkori tapasztalatokból fakad, a lényeg, hogy az illető mélyen azt érezze: nem elég jó. Ekkor berobban a képbe egy önmagát eladni képes nárciszta, és tökéletes táptalajra bukkan egy vonzó, érdekes, ám lelke mélyén félénk személy formájában.
A nárciszták olyan partnerekre vágynak, akik visszatükrözik saját „nagyszerűségüket”, közvetítik azt a képet, amit a világ felé magukról szeretnének mutatni. Bár ennek az ellenkezőjét tudják elhitetetni, valójában a partnerüket tárgyként, extra „bónuszként” kezelik.
Forrás: bien.hu